top of page

Montessori - przygotowane otoczenie.

Rozpoczynamy cykl - Odkryjmy Montessori.


Przygotowane otoczenie to kluczowy element koncepcji edukacyjnej Marii Montessori, która polegała na wspieraniu samodzielnego rozwoju dziecka poprzez dostosowanie środowiska do jego potrzeb i zainteresowań. Przygotowane otoczenie składa się z trzech aspektów: materialnego, strukturalno-dynamicznego i osobowego. Aspekt materialny dotyczy budynku, sali, mebli, sprzętów i pomocy rozwojowych, które mają być estetyczne, funkcjonalne, dostosowane do wielkości i możliwości dziecka. Sale mają być przestronne, jasne, czyste, najlepiej z dostępem do tarasu lub ogrodu. Pomoce rozwojowe mają być zorganizowane według obszarów tematycznych, takich jak życie codzienne, zmysły ( sensoryka ), język, matematyka, nauki przyrodnicze (kultura), sztuka. Pomoce mają być atrakcyjne, samokorygujące i zachęcające do samodzielnej pracy. Tak samo było kiedy Maria Montessori tworzyła pierwsze przedszkole. Zaczęła od najprostszych rzeczy czyli od umeblowania sali, w której dzieci będą przebywać i dostosowania jej tak, by była funkcjonalna i estetyczna. "Zaczęłam od zbudowania mebli szkolnych dostosowanych do wzrostu dziecka, które odpowiadałyby jego potrzebie inteligentnego działania. Kazałam skonstruować lekkie, lecz stabilne stoliki w różnych kształtach, które nawet dwoje czterolatków mogło swobodnie przenosić z miejsca na miejsce." Ten cytat pokazuje, jak Maria Montessori dbała o dostosowanie środowiska do potrzeb i możliwości dziecka. Meble szkolne, które zaprojektowała Montessori, były estetyczne, funkcjonalne i łatwe w użyciu, co ułatwiało dziecku orientację i porządek.

 Aspekt strukturalno-dynamiczny dotyczy zasad, norm i procedur, które regulują funkcjonowanie przygotowanego otoczenia. Najważniejszą zasadą jest wolność dziecka w wyborze materiału, miejsca i czasu pracy, z zachowaniem porządku i szacunku dla innych. Dziecko ma możliwość do błędów, eksperymentowania, powtarzania i poprawiania się. Ma też możliwość współpracy z innymi dziećmi w grupach mieszanych wiekowo.

Aspekt osobowy dotyczy ludzi, którzy tworzą przygotowane otoczenie, czyli nauczycieli, dzieci i rodziców. Nauczyciel ma rolę obserwatora, przewodnika i pomocnika, a nie dyrektora i kontrolera. Nauczyciel ma znać potrzeby, zainteresowania i tempo rozwoju dziecka, a także umieć dostosować otoczenie i materiały do jego indywidualności. Ma też współpracować z rodzicami i angażować ich w proces edukacji. Dzieci mają być traktowane z szacunkiem, miłością i zaufaniem, a także mieć możliwość wyrażania siebie i rozwijania swoich talentów.


6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Balans

Poprzedni wpis był " czarno-biały". Zycie takie nie jest. Ma czasami odcienie szarości. Zależy to od różnych punktów widzenia i od różnych sytuacji. Usłyszałam ostatnio: To , co nas spotyka jest naucz

Comments


bottom of page