top of page

Rola nauczyciela- przewodnika w grupie od 2,5 do 6 roku życia


Nauczyciel lub przewodnik w grupie dzieci od 2,5 do 6 lat pełni rolę obserwatora, pomocnika i inspiratora. Jego najważniejszym zadaniem jest obserwować dzieci, ich potrzeby, zainteresowania, tempo rozwoju, postępy i trudności, aby dostosować do nich odpowiednie materiały . Do jednych z najważniejszych obowiązków nauczyciela Montessori należy przygotowanie otoczenia z odpowiednimi materiałami na półkach. Półki powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, by mogło swobodnie sięgać i widzieć każdy materiał.

Nauczyciel powinien pomagać dzieciom w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, rozwiązywaniu konfliktów np. przy stoliku pokoju, radzeniu sobie z emocjami, wyrażaniu swoich myśli i uczuć, a także w rozwijaniu samodzielności, odpowiedzialności i kreatywności. Ma inspirować dzieci do podejmowania aktywności zgodnych z ich motywacją, zainteresowaniami i okresami wrażliwymi, a także do odkrywania i poznawania świata poprzez zabawę, eksperymenty i projekty. Nauczyciel lub przewodnik w grupie dzieci od 2,5 do 6 lat nie narzuca dzieciom swojego planu, tempa, sposobu lub oceny pracy, ale szanuje ich indywidualność, wolność i spontaniczność. Nauczyciel lub przewodnik nie przerywa dzieciom w trakcie ich zajęć, chyba że jest to konieczne. Nauczyciel nie prowadzi tradycyjnych lekcji, ale prezentuje dzieciom dane materiały i techniki pracy, a następnie pozostawia im czas i przestrzeń. Może prowadzić prezentację dla jednego dziecka lub dla grupy kilku osób, w kręgu na dywanie. Przeprowadza lekcje ciszy, ponieważ jest to potrzebne dzieciom w wieku od 2,5 do 6 lat.

Maria Montessori pisze : „Aby podsumować główne zadania nauczyciela w praktyce szkolnej, można tak je przedstawić: nauczyciel musi wyjaśnić, w jaki sposób używać materiałów. Stanowi on główne ogniwo łączące materiały (przedmioty) z dzieckiem. To proste i skromne zadanie, a jednocześnie bardzo delikatne, o wiele subtelniejsze niż w przypadku szkół pracujących starymi metodami, gdzie materiał odgrywał rolę punktu oparcia podczas kontaktu intelektualnego między nauczycielem, którego zadanie nie polegało na przekazywaniu dziecku swoich myśli, a dzieckiem, które musiało je odebrać. W naszej metodzie nauczyciel jedynie ułatwia i wyjaśnia dziecku zarezerwowaną dla niego bardzo aktywną i ciągłą pracę: wybieranie przedmiotów i ćwiczenie z nimi.” Odkrycie dziecka

„Nauczyciel obserwuje pochłonięte pracą dziecko i pilnuje, by nikt mu nie przeszkadzał. Zadanie anioła stróża dusz skoncentrowanych na wysiłku należy do najprzyjemniejszych zadań nauczyciela.” Odkrycie dziecka

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Balans

Poprzedni wpis był " czarno-biały". Zycie takie nie jest. Ma czasami odcienie szarości. Zależy to od różnych punktów widzenia i od różnych sytuacji. Usłyszałam ostatnio: To , co nas spotyka jest naucz

Commentaires


bottom of page